Skąd wzięły się komody

Historia komody

Samo słowo "komoda" pochodzi z francuskiego, gdzie tłumaczy się je na "wygodnie" albo "odpowiednie". Pojawia się ono w tym samym znaczeniu również w języku włoskim. Pierwsze komody pojawiły się na dworze Ludwika XIV ("Króla Słońce"), dla którego tworzył je lokalny stolarz, Charles André Boulle. Były one o wiele bardziej zdobione niż współcześnie, prezentowały na sobie wręcz płaskorzeźby z drewna, kością słoniową, masą perłową, a nawet ze skorup żółwi.

Komoda zastąpiła skrzynie, a z czasem jej funkcja zmieniała się

Komody na wymiar Rzeszów

Nim w domach pojawiły się komody, ich rolę pełniły skrzynie. Komody okazały się jednak o wiele bardziej funkcjonalne. Były połączeniem skrzyń i witryn. Były jednak większe niż skrzynie, a nie posiadały nóżek jak witryny. Na początku komody królowały głownie w garderobach i sypialniach, jednak z czasem zaczęto ustawiać je również w salonach, gdzie oprócz funkcji przechowywania, zdobiły również wnętrza.

Stawiano je parami po obu stronach kominka, a na nich ustawiano inne ozdobne przedmioty jak flakony, świeczniki czy fotografie. W takim ustawieniu często ich wykończenie było wykonane z takiego samego materiału, jak palenisko. Mimo mijania czasu podstawowa charakterystyka komody nie zmieniła się – zawsze w jej budowie znajdziemy przynajmniej kilka szuflad dla przechowywania bielizny, innej odzieży, a także drobiazgów. Pomagają one w zachowaniu porządku i czystości w pomieszczeniach mieszkalnych. Wciąż na rynku można spotkać bogato zdobione komody, jednak coraz częściej inwestorzy decydują się też na proste linie i minimalistyczne formy bez jakichkolwiek zdobień.

Zamów komodę dla siebie

Z naszej strony oferujemy tworzone na wymiar i na specjalne zamówienie komody w wybranym przez klienta stylu. Już teraz skontaktuj się z biurem firmy BestMeble w Rzeszowie i zamów projekt i wycenę mebla. W trakcie oczekiwania na wycenę mebli na wymiar możesz przejść do sekcji Galeria, gdzie zobaczysz nasze ostatnie, wybrane realizacje.

Wśród nich dotychczas opublikowaliśmy dwie realizacje komód:

Facebook