Fornir – czym jest ten materiał?

Nazwa „fornir” pochodzi z języka niemieckiego (furnier; w języku angielskim z kolei określana jest jako veneer) i służy do określenia rodzaju cienkich listków, płatów drewnianych służących do oklejania lub obkładania. Stąd też istniejący podział fornirów na obłogi oraz okleiny. Paski te osiągają od 0,1 do 8 mm (jednak zazwyczaj nie osiągają więcej niż 3 mm) i skrawane są z większych części drewnianych na różne sposoby:

- skrawanie forniru płasko (inaczej: stycznie; prostopadle do włókien);
- skrawanie forniru obwodowo (poprzez łuszczenie);
- skrawanie forniru ćwiartkowo;
- skrawanie forniru typu „Staylog”;
- skrawanie forniru podłużne;
- skrawanie forniru promieniowe;
- skrawanie forniru mimośrednie (kombinacja płaskiego i obwodowego).

Taka, jaka metoda wytwarzania forniru (porównaj podpunkty wyżej) – takie efekty osiągamy w stosunku do jego wzoru, rysunku (i tak też później będą ozdobione meble fornirowane). W zależności od jakości wykonania, listki forniru mogą być wykorzystane do fornirowania – oklejania, na sklejkę lub też jako drewno prasowane warstwowe.

Maszyny używane w produkcji forniru

Wśród różnego typu urządzeń wspomagających produkcję forniru wymienić należy na przykład suszarki do forniru, urządzenia liniowe służące do pomiaru jego wilgotności w suszarkach, nożyce i gilotyny do skrawania i łuszczenia forniru, urządzenia do etykietowania, przeładunku, sortowania i pakietowania forniru, strugarki pryzm do cięcia forniru, maszyny „Stay-log” do cięcia, sklejarki, prasy, przekrawarki, maszyny typu flexer do uplastyczniania, maszyny do postformingu, szlifierki i in.

Meble fornirowane

Fornirowanie w meblarstwie to dość popularny trend. Fornir wykorzystywany jest zazwyczaj do oklejania płyt pilśniowych czy MDF, do produkcji drzwi, blaty, panele szaf, warstwa wierzchnia paneli czy też części mebli. Fornir zachowuje właściwości odpowiadające pierwotnemu materiałowi – drewnu – w odróżnieniu od sztucznych powłok, jaką jest na przykład płyta melaminowana.

Same w sobie meble fornirowane uważane są za ekskluzywne, które zachowują unikatowy urok dzięki naturalnym wzorom. Wielkim ukłonem w stronę późniejszego użytkownika mebli fornirowanych jest ich wykonanie na wymiar, zamówienie w postaci modułowej, co przesądza o ich unikatowości. Ponadto, meble na wymiar tego typu są produktem tańszym niż te wykonane w całości z drewna przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości (w tym – cech fizycznych, dlatego też należy odpowiednio o nie dbać).

Facebook