Urządzanie łazienki

Tym, co w pełni stwarza klimat łazienki są właśnie umieszczone w niej meble. Meble łazienkowe decydują o ostatecznym wrażeniu, stylu (klasycznym, nowoczesnym lub innym), estetyce, a także funkcjonalności.

Strefy funkcjonalne w łazience

W trakcie wykonywania projektu łazienki oraz planowania rozmieszczenia w niej mebli i akcesoriów, warto pamiętać o trzech podstawowych strefach, jakie powinny się tam znaleźć. Oprócz dbałości o estetykę wnętrza, skupmy swoje wysiłki również na innym aspekcie, jakim jest funkcjonalność. Może ona być zapewniona przez wykorzystanie odpowiedniego rodzaju, rozmiarze, kolorze mebli łazienkowych oraz przez ich wykończenie. Wspomniane strefy funkcjonalne łazienki to:

A. Strefa umywalki (razem z szafką umieszczaną pod umywalką oraz wszelkimi akcesoriami);

B. Strefa kąpieli (wanna i/lub prysznic);

C. Strefa sanitarna (sedes oraz bidet zamontowane w odpowiedniej odległości od siebie – około 20-30 cm).

Pomysły na aranżację łazienki dużej i małej

  • Wybór wanny do łazienki – Inny rodzaj wanny będzie potrzebny na poddasze, inny do bloku lub w innych małych przestrzeniach; jeszcze inna potrzebna będzie do montażu w rogu pomieszczenia albo bez zabudowy – wszystko zależne jest od wymiarów pomieszczenia, rozmieszczenia w nim poszczególnych elementów i gustów właścicieli/projektantów.
  • Wanna + prysznic – Odpowiednie rozmieszczenie tych dwóch elementów ceramiki łazienkowej może być dobrze funkcjonujące nawet w łazience o powierzchni 4 m kwadratowych.
  • Połączenie łazienki z pomieszczeniem gospodarczym – Bywa niekiedy konieczne. Jeśli tylko jednak mamy możliwość i dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem do pełnienia funkcji gospodarczej, warto właśnie tam przenieść pralkę, a nawet ustawić dodatkowa umywalkę czy wannę. Zwiększy to komfort oraz standard łazienki, przyczyni się do większego relaksu odczuwanego przez domowników. Nie będą oni narażeni na hałas ani nie będą musieli oglądać suszącego się prania.
  • Urządzanie łazienki w bloku

    Urządzanie łazienki

    Łazienka połączona ze SPA – bardzo popularne w ostatnich latach stały się tzw. "pokoje kąpielowe" łączące funkcje łazienki oraz SPA. Jednymi z wyznaczników może być oczywiście dość duża powierzchnia tego rodzaju łazienki, ale również umiejscowienie w niej takich "gadżetów", jak sauna. Standardem będzie tu wanna z hydromasażem czy jacuzzi. Często spotykane elementy wyposażenia to również przyrządy do ćwiczeń oraz fotel czy szezlong.

  • Wykorzystanie jasnych materiałów – Łazienka wykończona w odcieniach bieli i szarości powiększy się optycznie. Nie zapominajmy jednak o dodaniu jakichś akcentów w innych kolorach, by całość nie była zbyt jednolita i nudna. Jeśli pomieszczenie jest prostokątne i długie przybliżone kształtem do wagonu, najlepszym rozwiązaniem będzie wyrównanie proporcji fragmentem wnęką w ścianie w innym, ciemniejszym kolorze i pełniącą funkcję półki. Dobrym pomysłem jest też uwidocznienie jasnej podłogi poprzez zamontowanie podwieszanego sedesu oraz bidetu.
  • Szkło i lustra motywem przewodnim – Wykorzystanie lustra jest bardzo dobrze znanym trikiem powiększającym małą łazienkę, a także dodającym uroku dużej. Co ciekawe, podobną funkcję spełniać może również tafla szkła. Zastosować ją można jako drzwi prysznica, dzięki czemu będą one sprawiały wrażenie, jakby ich tam w ogóle nie było.
  • Wysoki połysk – Wykończenie mebli łazienkowych na wysoki połysk może również stanowić element wpływający na powiększenie wizualne powierzchni.
  • Podświetlenia w odpowiednich miejscach – Wykonane mogą być przykładowo poprzez zamontowanie listew LED (głównie we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych) pod szafkami, w okolicach luster czy nawet pod prysznicem we wnęce. Udolne ich zastosowanie zwiększy nawet strefę kąpielowa w okolicach wanny.

Urządzanie łazienki Rzeszów

Sprawdź wybrane realizacje naszych mebli łazienkowych w Galerii.

Facebook